Životní styl – 001 / Motivace

Nejlepší cestou vedoucí k úspěchům je správná pozitivní motivace.

Dříve než přejdeme k motivačním videům, dovolím si určité zamyšlení nad tím, jak si rozšířit komfortní zónu a tím i mít silnější motivaci.

Asi nejtěžší věcí je pro člověka opuštění komfortní zóny. Co komfortní zóna znamená? Pro každého trochu něco jiného, ale jednoduše řečeno jde o osvojení určitých činností (stravování, práce, sport, odpočinek atd. a jejich spojení) v nichž začneme být dobří, a pohyb v této zóně nám vyhovuje. Jakákoliv činnost nad rámec této zóny většinou bývá brána jako stresující nezávisle na tom, zda se jedná o přínosnou nebo škodlivou činnost. Toto je ve většině případů dáno naší leností díky níž raději hledáme „důvody“ místo abychom hledali „způsoby“.

Přitom pro opuštění komfortní zóny stačí nepatrná změna myšlení a to na základě jednouché myšlenky (pravdy): Jediná jistota je, že nic není jisté. Vše co známe (i neznáme) se mění, někdy rychle (změny stačíme sledovat během života) a někdy pomalu (změny probíhají v rámci výpočtů v lidském životě jednotlivce nezachytitelné), ale změny stále probíhají. Takže, pokud se oprostíme od upnutí se na neměnném stavu a přijmeme, že vše se mění, pak je jen krůček přijmout za své „učit se stále něco nového“ a „být neustále v pohybu“ . Takovýmto myšlením se nám rozšíří naše komfortní zóna, neb učení se novým věcem je od narození primární činností člověka, ale postupně to v nás odumírá…

Od narození se neustále učíme novým věcem a to jak v oblasti duševní (učíme se poznávat a pamatovat > myslet > mluvit > radovat se > vyhodnocovat…) tak v oblasti fyzické (učíme se pohybovat > lézt > chodit > běhat > skákat > jezdit…). Ještě nedávno se učilo, že mozek se vyvíjí do tří let dítěte a poté mozkové buňky jen odumírají. Není to pravda. (Tedy, ano, je to pravda u lidí, kteří najedou na stereotypní režim života.) S mozkem je to jako se svalovou hmotou. Pokud ji necvičíme, strádá. Kdo se neustále věnuje novým věcem a opakuje staré, tak mění (vyvíjí) svůj mozek, neb je dokázána neuroplasticita (přizpůsobování / přeprogramování) mozku na nové úkoly, aniž by většinou zapomněl ty staré. To obnáší tvorbu nových buněk, ale hlavně navazovaní nových spojení synapsí atd. (Pokud máte zájem o tomto vědět více, tak >>ZDE<< je docela dobrý článek, ale pro naše účely není nezbytně nutný.) Takže, pokud od tří let mozkové buňky strádají, pak je to jen proto, že nejsou tak procvičovány, jako tomu bylo do těch tří let. Je to tedy tak jako vždy, je to hlavně na nás, máme to ve svých rukách…

Začal jsem mozkem, neb i když budeme chtít cvičit tělo a měnit životní styl, tak nejdříve musíme změnit naše myšlení. Bez toho to nepůjde. Jakmile nastartujeme požadované myšlení, tak i motivace se bude zdát lépe dosažitelná a rozumná, a k tomu zvolíme potřebnou cestu. Níže potřebná rčení zakládající se na pravdě otestovanou dlouhé věky.

Nikdy není pozdě : Velmi důležité rčení, neb bez víry v toto rčení by vlastně ani nemělo cenu cokoliv začínat. Videa níže toto velmi dobře dokládají.

Čím dříve tím lépe : Toto je platné, neb pokud se věci budou odkládat, tak nebudou tak účinné. I když platí předchozí rčení, pak přesto jsou situace, kdy je výhodné neodkládat to, co nám prospívá. Životní styl od mládí určí kvalitu života v pokročilém věku.

Opakování matka moudrosti : Toto platí jak pro duši tak pro tělo. Učit se nové věci je velmi důležité pro získávání znalostí a dovedností, ale opakování nám umožní být v tom i dobří. Videa níže toto opět jednoznačně dokazují.

Neexistují zkratky : Je zapotřebí si uvědomit, že neexistují zázračné pilulky, které nás vše vyřeší jako mávnutím kouzelného proutku ze dne na den. Ať se bude jednat o shození nadbytečné váhy, nebo vypracování těla, nebo naučení se novým věcem atd., tak takto to prostě nefunguje (zatím určitě ne). Takže je zapotřebí počítat s dlouhodobým procesem, kde jednotlivé částečné úspěchy budou těmi stavebními kameny pro cestu vedoucí k cíli a bude zapotřebí určitá disciplína.

Videa níže potvrzují několik rčení a mají hodně společného: Nikdy není pozdě, neexistují zkratky a teprve správný životní styl (správná strava a pravidelné cvičení) vedou k cíli. Takže je velmi příjemné vidět i lidi ve věku 70 let, kteří se dokáží aktivně hýbat… A co teprve, pokud by toto dodržovali mladí…?

Toto video je trochu extrém, ale na druhou stranu je dobré vidět, že i v pokročilém věku (70) lze udržovat tělo velmi, velmi aktivní.

Nastavením cílů a tím i motivace je na každém z nás. Přesto, při nastavení malých cílů není možné dosáhnout velkých výsledků, ale je zapotřebí toto rozdělit do postupných kroků a plán přizpůsobovat aktuální situaci. Takže půjdeme krok za krokem…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *