Životní styl – 005 / Nápoje jako drogy
Pít se musí. Víme ale co pijeme a co učíme pít naše děti a jaké jsou důsledky…?!
Po předchozím příspěvku zabývající se sladidly (cukry) by se dalo navázat různými tématy, ale domnívám se, že jedno z nejvážnějších témat jsou nápoje. Toto má jednoduché vysvětlení. Obecně vzato, v dnešní době máme přístup k jakémukoliv nápoji v jakémkoliv množství a tak často při výběru nápoje nevítězí potřeby ale podvědomí v podobě pocitu a chuti. V nápoji není vidět žádná pevná látka, tak ani nevnímáme množství obsažených přísad včetně cukru.
Je dokázáno, že pokud si lidské tělo (hlavně mozek) zvykne na cukr, tak aktivně vyhledáváme (upřednostňujeme) sladká jídla a nápoje (návyk jako na drogy) a zajde to tak daleko, že si to ani neuvědomujeme. Jakmile si zvykneme na slazené (přeslazené) nápoje, tak nedokážeme docenit přirozené přírodní chutě (jednoduše je necítíme), a podvědomě se méně sladkým jídlům či nápojům vyhýbáme. Pokud dokážeme odbourat slazené nápoje a pokrmy, pak zanedlouho se naše vnímání chuti rozšíří a dokážeme docenit a užívat si chutě přirozených přírodních potravin a nápojů.
Jednoduše řečeno, závislost na cukru nás obírá o možnost poznávat rozmanité chutě, protože cukr ostatní chutě přehluší a tak jsme vlastně ochuzeni o možnost užívat si rozmanitost. Takže nejen obezita a nemoci, ale ještě se připravujeme o potěšení.
Když nakupujeme nápoje, tak u takové Coca Coly, Fanty atd je alespoň na první pohled vidět, že nápoj je barevný (většinou díky umělým barvivům) a trochu si uvědomujeme, že obsahuje sladidla. Ty lepší nápoje obsahují sladidla jako Stévia, normální nápoje cukr a nejhorší nápoje náhražky, tedy umělá sladidla. Co si však jen těžko dokážeme představit je množství cukru obsažené v limonádě nebo slazené minerálce.
Doporučení pro prodej takovýchto nápojů je, aby byly podávány pokud možno chlazené. Důvody jsou jednoduché. Nápoje lépe chutnají, nezdají se tak lepkavé a sladké. Díky tomu toho vypijeme více a cítíme se více „nabuzení“, takže ten nápoj je SUPER, ne …?!? Obsaženého cukru je opravdu hodně, více než hodně a již víme, že toto je na dluh, který budeme nějak splácet.
V případě výběru mezi ochucenou a neochucenou minerálkou není rozdíl patrný. Tekutina je čirá (cukr ani sladidla nejsou vidět) a tak nás nezarazí, že by něco mohlo být špatně a často ani netušíme, kolik cukru či sladidel takové limonády / minerálky obsahují. Velmi pěkně je ukázáno na videu níže, kolik cukru do sebe dostaneme díky slazeným nápojům (někdy jeto až neuvěřitelné).
Pak jsou ale i nápoje, které jsou vyráběny ze surovin, kterým bychom se normálně vyhnuli. Víte o tom, že příchuť oblíbené točené limonády malinovky je vyráběn z dehtu a že tato příchuť je považována za karcinogenní? Pro zajímavost je >>ZDE<< článek o složení oblíbené malinovky. Na upřesnění musím dodat, že jsem se dočetl, že některé firmy se snaží vyrábět malinovku jinou recepturou, takže je velmi dobré zvážit nejen co pijeme sami, ale hlavně co dáváme pít dětem, neb ty se ještě neumí správně rozhodnout.
Samostatnou položkou jsou džusy. Na první pohled se tváří zdravě, neboť tekutina je získaná z přírodních zdrojů, tedy z ovoce a obsahují vitamíny… Ale je velký rozdíl,
a) pokud sníme celé ovoce, kde příroda vytvořila ucelený balíček skládající se z „vláknina + tekutina + cukr (fruktóza!!!) + vitamíny + minerály + něco dalšího„, a na který bylo naše trávicí ústrojí nastaveno a jednotlivé prvky se uvolňují postupně v určitém množství, anebo
b) pokud z takovéhoto kompletního balíčku oddělíme určitou substanci a sníme / vypijeme samostatně. Dalším problémem je, že sladkost je v tomto případě dána fruktózou, tedy ovocným cukrem, který je možné metabolizovat pouze játry. Játra tímto mohou být přetížena a mohou onemocnět. Málokdo to ví, neb osvěta je minimální. Výrobci to určitě říkat nebudou…
Jednoduchý příklad: Jablko vážící 200g obsahuje zmíněné prvky v určitém složení a rozložení a většinou jedno jablko stačí k určitému zasycení. Při výrobě džusu se z jednoho takového jablka vytvoří 35 ~ 40g džusu a ostatní jde do odpadu. Jelikož kyseliny a cukry jsou obsaženy v tekutině, tak množství cukrů a kyselin zůstane téměř beze změn i v tomto malém množství tekutiny. Většinou člověk vypije minimálně cca 200g (200ml = jedna malá sklenička) džusu (spíše více), takže objem přijatých cukrů a kyselin je přibližně 5x vyšší, tedy jako bychom najednou snědli 5 jablek (to bych asi nedal). A to jsem zmínil jen přijatý objem, a nikoliv další věci s tím spojené a to rychlost vstřebání, reakci našeho těla a mikrobiomu na takto separovaný materiál atd.
Přesto je poněkud alarmující, že lidé akceptují nebo se nezajímají co do sebe dostávají a jaké to má dopady na naše zdraví. Problémem u nápojů je, že pít potřebujeme a pít se má poměrně „hodně“, takže pokud třeba vypijeme cca 1,5 ~ 3l tekutin denně, víme, kolik do sebe touto cestou přijmeme cukru / sladidel? Pokud někdo pije jen slazené nápoje a džusy, pak obsaženého cukru je opravdu velké množství a není možné se divit obrané reakci organismu, který začne přijatou „energii“ ukládat jako tuky a zavdávat obezitě. Navíc díky nadměrnému příjmu cukru se vytváří velké množství inzulínu (inzulín odbourává cukr v krvi a působí jako poslíček dopravující potřebné prvky do buněk) a na základě toho vzniká inzulinová rezistence (IR) a to může vést až k cukrovce…
10 nejhorších nealkoholických nápojů (CZ titulky k dispozici)
Nejen vyjmenované nevhodné nápoje, ale hlavně pěkný popis škodlivosti cukru speciálně fruktózy ve vztahu na přetížení jater.
Energetické nápoje
Energetické nápoje také patří k tomu nejhoršímu co můžeme tělu dopřát.